Wykorzystywanie zalet kamieni naturalnych do inspiracyjnej aranżacji wnętrz

Natura w coraz większym stopniu wpisuje się coraz częściej w aktualne trendy projektowania wnętrz. Staramy się zwracać uwagę na pochodzenie i trwałość stosowanych materiałów.
Dotyczy to wielu dziedzin, takich jak żywność czy moda, ale także budownictwo i aranżacja wnętrz. W tę perspektywę wpisują się również płytki z kamienia naturalnego, które dodatkowo wyróżniają się wieloma estetycznymi i praktycznymi cechami.

Cechy płytek z kamienia naturalnego

Oprócz wyjątkowego i autentycznego wyglądu naturalnego kamienia oraz przyjemności posiadania prawdziwej kamiennej podłogi płytki z naturalnego kamienia mają wiele praktycznych właściwości.
W przeciwieństwie do wykładzin podłogowych wytwarzanych przez człowieka płytki z kamienia naturalnego dzięki temu, że są bezwonne zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniu, są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym, co z pewnością ucieszy wrażliwych na zimno i pozwoli im utrzymać ciepłe stopy przez całą zimę. Ponadto ciepło z ogrzewania podłogowego jest przekazywane optymalnie przez płytki z kamienia, które dodatkowo są trwałe i posiadają wiele walorów estetycznych.
Dzięki kamieniowi naturalnemu każda płytka jest dziełem sztuki. Ale ich zalety to nie tylko estetyka. Podobnie jak gres porcelanowy są również wytrzymałe i pozwalają cieszyć się podłogą przez bardzo długi czas, jednocześnie wprowadzając oryginalny akcent do pomieszczeń, gdzie możliwości ich układu są nieograniczone.

Trawertyn: śródziemnomorski, rustykalny i nie tylko

Jeśli chcemy położyć w domu podłogę z kamienia naturalnego, mamy do wyboru kilka bardzo różnych rodzajów tego typu kamieni. Można to zrobić na przykład w stylu śródziemnomorskim, gdzie płytki z trawertynu i ich odcienie kości słoniowej, beżu lub brązu nadają się do tego celu wprost idealnie.
Aby uzyskać odrobinę oryginalności, można połączyć ich stonowane kolory z jaskrawymi elementami (meble, dekoracje itp.). Można też podkreślić naturalny wygląd płytek i zdecydować się na stonowane kolory i meble wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z klasycznego drewna. W tym przypadku wykończenie powierzchni płytek z trawertynu będzie odgrywało ważną rolę w efekcie końcowym. Dzięki zabiegowi postarzenia śródziemnomorski i rustykalny urok podłogi stanie się wyraźnie wyczuwalny.
Wygładzone wykończenie płytek trawertynowych można z kolei łączyć z nowoczesnym wyposażeniem, a ich specjalnie obrobione krawędzie umożliwiają montaż ze szczególnie delikatnymi fugami.

Łupek: podłoga z charakterem

Łupek jest bardzo popularnym kamieniem naturalnym, który charakteryzuje się chropowatą powierzchnią, a jego tonacje mogą być stonowane i eleganckie, w odcieniach czerni i szarości lub ekstrawaganckie, jak na przykład w przypadku łupku wielokolorowego, który nadaje podłodze szczególnego charakteru
Natomiast ciemne płytki łupkowe wyglądają szczególnie dobrze, gdy są instalowane w dużych, jasnych pomieszczeniach w stylu loftowym w aranżacji z metalowymi elementami dekoracyjnymi.
Styl industrialny jest w centrum trendów i bardzo dobrze komponuje się z płytkami z łupku. Jeśli decydujemy się na płytkę wielkoformatową, pomieszczenie, w którym zostanie ona zainstalowana, wyda się jeszcze bardziej przestronne.

Wapień: szlachetność i miękkość

Delikatne odcienie kremu, bieli lub kości słoniowej. Tymi kolorystycznymi zaletami płytki wapienne dają wyraz swoje elegancji i umiarowi, doskonale komponując się zarówno z nowoczesnymi, jak i śródziemnomorskimi wnętrzami.
Płytki z wapienia naturalnego potrafią stworzyć urzekający kontrast w łazience lub pod prysznicem. Dodatkowo, dzięki wykończeniu ich powierzchni, na przykład szczotkowaniu, wystrój pomieszczenia może stać się zmysłowym doznaniem.

Marmur: ponadczasowy klasyk

Płytki marmurowe to odrobina luksusu, która obecnie przeżywa renesans. Płytki z marmuru zainstalowane w domu emanują ponadczasowym pięknem. Ich błyszcząca lub matowa wypolerowana powierzchnia pasuje tak samo dobrze do klasycznego wystroju wnętrz, jak i do stylów bardziej współczesnych.

Kwarcyt: płytki jak dzieło sztuki

Podłoga piękna jak dzieło sztuki. Dzięki płytkom kwarcytowym jest możliwe stworzenie podłogi jak dzieło sztuki, a jego wysokiej jakości wypolerowana powierzchnia i fascynujące efekty połysku tworzą podłogę o niepowtarzalnych wzorach i fakturze.

Granit: solidność i estetyka

„Twardy jak granit ”- to stwierdzenie mówi wszystko. Płytki granitowe są odporne, trwałe i łatwe do czyszczenia, a jednocześnie mają szlachetny i dyskretny wygląd.
Stosowane wewnątrz płytki granitowe często są poddawane szczotkowaniu lub płomieniowaniu i charakteryzują się powierzchnią antypoślizgową i o wysokiej trwałości.
Kamienne płytki granitowe stanowią prawdziwą klasykę, ponieważ łączą w sobie najlepsze z cech kamieni naturalnych.